Український державний університет науки і технологій, ННІ ≪Інститут промислових та бізнес технологій≫, ІВК ≪Системні технології≫, Дніпро
UKR: Номенклатура контролюємих параметрів і норм точності вимірювань визначає достовірність контролю і його трудоємність. В середньому трудоємність контролю складає близько 10% загальної трудоємністі виготовлення об’єктів, а у ряді галузей – значно вище (авіаційно-космічна техніка). Найпростішою задачею при визначенні раціональній номенклатури контролюємих параметрів об’єктів являється виключення надмірних параметрів, при цьому потрібно визначити ймовірність того, що відхилення якогось параметра Х2 у межах заданих допусків лежать так, як і відхилення параметра Х1 у межах його заданих допусків. При цьому визначені нерівності, якими визначається найменше значення цієї ймовірності. Загальним принципом розв’язку цієї задачі є визначення умовних ймовірностей (якщо розглядається два параметри) Р11, Р12; або Р21, Р22. При цьому, якщо отримані значення: Р11, Р12 ймовірностей більше (або рівні) допустимому значенню Рдоп, то доцільно здійснювати контроль тільки параметра Х1, а Х2 виключити із номенклатури параметрів. Якщо: Р21, Р22 - більше (або рівні) допустимому значенню Рдоп, то виключається Х1. Наведено приклад виключення надлишкового параметра контролю. Метод можна узагальнити для будь-якого числа параметрів, для чого треба скористатися кореляційними матрицями або простим перебором комбінацій параметрів. Розроблена програма для ЕОМ, якою можна скористуватися при наявності такої інформації: 1) кількість контрольованих параметрів (n); 2) значення допусків (Xнi, Хвi), на які підлягають контролю параметри; 3) числові характеристики розподілів значень параметрів в межах заданих допусків – середнє значення iX і середнє квадратичне відхилення xi σ ; 4) види законів розподілу значень параметрів; 5) данні кореляційних зав’язків між параметрами і значеннями попарних коефіцієнтів кореляції ( rij ); 6) значення ймовірностей помилок контролю Р12, Р21 (при двох параметрах). По мірі накопичення статистичних даних розрахунки треба коректувати.
ENG: The nomenclature of controlled parameters and norms of measurement accuracy determines the reliability of control and its laboriousness. On average, the labor-intensiveness of control is about 10% of the total labor-intensiveness of manufacturing objects, and in a number of industries it is much higher (aerospace engineering). The simplest task in determining a rational nomenclature of controlled parameters of objects is the exclusion of excessive parameters, while it is necessary to determine the probability that the deviations of some Х2 parameter within the specified tolerances are the same as the deviations of the Х1 parameter within its specified tolerances. At the same time, inequalities are defined that determine the smallest value of this probability. The general principle of solving this problem is the determination of conditional probabilities (if two parameters are considered) P Р11, Р12; , or Р21, Р22. At the same time, if the obtained values: Р11, Р12, are more likely than (or equal to) the permissible value of Rdop, then it is advisable to control only parameter Х1, and exclude Х2 from the nomenclature of parameters. If: Р21, Р22 , are greater than (or equal to) the permissible value of Rdop, then Х1 is turned off. An example of the exclusion of a redundant control parameter is given. The method can be generalized for any number of parameters, for which it is necessary to use correlation matrices or a simple enumeration of parameter combinations. A computer program has been developed that can be used if the following information is available: 1) the number of controlled parameters (n); 2) values of tolerances (Xni, Xvi), which parameters are subject to control; 3) numerical characteristics of distributions of parameter values within the specified tolerances - the average value of iX and the average squared deviation σХі,; 4) types of distribution laws of parameter values; 5) data on correlations between parameters and values of pairwise correlation coefficients ( rij ); 6) the value of the probabilities of control errors Р12, Р21 (with two parameters). Calculations should be adjusted as statistical data accumulate.
Т. Хохлова: ORCID 0000-0002-6683-4572
параметри контролю, раціональна номенклатура, надлишковість параметрів, закони розподілу, кореляція, control parameters, rational nomenclature, parameter redundancy, distribution laws, correlation, КМТОМ
Ігнаткін В. У., Дудніков В. С., Лучишин Т. Р., Алексєєнко С. В., Юшкевич О. П., Карпова Т. П., Хохлова Т. С., Хомош Ю. С., Тіхонов В. А. Оцінка раціональній номенклатури контролюємих параметрів об’єктів при їх виготовленні, спостереженні та управлінні. Системні технології. Дніпро, 2023. Т. 3, № 146. С. 76–86. DOI: 10.34185/1562-9945-3-146-2023-08.