Полтавська академія неперервної освіти ім. М. В. Остроградського, Полтава
UKR: Формулювання проблеми. Мета. Охарактеризувати реальний стан речей у дистанційній освіті в Україні, зазначити певні недоліки дистанційного навчання у вищій освіті, які виявилися в період карантину, та окреслити перспективи цього світового освітнього тренду, наголосивши на метанавичках в умовах дистанта. Наголошено, що серед світових освітніх трендів сьогодні провідне місце займає дистанційна освіта та масштабований цифровий університет як центр реалізації навчальних програм. Автор спирається на стратегію розвитку вищої освіти в Україні на 2021–2031 роки, згідно з якою віртуальні університети орієнтовані на розширення доступу до вищої освіти для різних категорій населення, поширення кращих навчальних практик. Методика. Подано аналіз літератури, який показав розмаїття проблем і завдань, пов’язаних із дистанційною освітою. Автор наголошує, що університети, які презентують себе як центри з науково-навчальної діяльності, використовують потенційні можливості дистанційного навчання, пропонуючи як дистанційні дисципліни, так і курси, короткострокові курси як освітню послугу для пришвидшеної професійної підготовки здобувачів вищої освіти до вимог ринку праці. Результами. Цікавою є думка автора про те, що заклади вищої освіти підтримують дистанційне навчання через його практичну й перспективну затребуваність, а в умовах карантину як швидку допомогу, яка підтримує неперервність освітньої діяльності. Через оцей «пожежний варіант» науковці змушені досліджувати як позитивні сторони, так і тривожні проблеми, до яких можна віднести неготовність матеріальної бази багатьох закладів вищої освіти (відсутність дистанційних центрів чи платформ), психологічна неготовність викладачів покоління Х і У (50–60-ті роки народження) активно використовувати дистанційні форми і методи навчання, відсутність певної частини студентів під час онлайн-навчання, і, на нашу думку, найсуттєвіше – проблеми із соціалізацією й вихованням здобувачів. Цей процес потребує тісного зв’язку з викладачами (вчителями). Наукова новизна. Зазначається роль європейських закладів вищої освіти, які переходять на цифрове навчання, розробляють свої навчальні платформи, інформаційну систему рідною та англійською мовами. Практичне значення. Автор наполягає на необхідність адаптуватися, бути на гребні змін, вміння критично та креативно мислити, працювати з інформацією, яка швидко змінюється, – все це вимагає від сучасного викладача розвитку в собі і студентах надпрофесійних гнучких навичок, емоційної компетентності.
ENG: Goal. Describe the real state of affairs in distance education in Ukraine, point out certain shortcomings of distance learning in higher education, which appeared during the quarantine period, and outline the prospects of this global educational trend, emphasizing the meta-skills in the distance. The article considers distance education and scalable digital university as a centre for the implementation of educational programs. The idea is based on the higher education development strategy developed for Ukraine for 2021–2031, according to which virtual universities are focused on expanding access to higher education for various categories of the population as well as the dissemination of best practices. Method. The literature analysis revealed various problems and tasks related to distance education: methods for organizing distance learning in information disciplines based on interactive technologies and a combination of synchronous and asynchronous modes of distance learning during quarantine restrictions; online learning platforms (Moodle, G Suite for Education); main technical problems that limit the correct and optimal functioning of the distance learning platform. It is emphasized that universities, which present themselves as centres of research and educational activities, use the potential of distance learning, offering distance learning ourses, short courses аnd the like. Results.Higher education institutions support distance learning due to its practical and long-term demand and in uarantine conditions as a tool that supports the continuity of educational activities. Therefore, scientists are forced to study both the positive aspects and the problems, which include the unpreparedness of the material base of many higher education institutions (lack of distance centres or platforms), psychological unpreparedness of teachers of generation X and Y (born in the 1950s and 1960s), distance forms, and methods of teaching, the absence of a certain part of students during online learning, and problems related to socialization and education of applicants. Scientific novelty. The article examines the role of European higher education institutions that are using digital learning, thus developing their learning platforms and information systems in native and English languages. Practical meaning. The problem to be solved is the formation and development of meta-skills of both teachers and students in the context of distance learning.
O. Luchaninova: ORCID 0000-0001-8336-9273
дистанційна освіта, дистанційне навчання, світовий освітній тренд, метанавички, здобувачі вищої освіти, distance education, distance learning, world educational trend, metaskills, applicants for higher education, КІП (ІПБТ)
Лучанінова О. П. Дистанційне навчання як світовий освітній тренд: можливості та перспективи для ЗВО України. Імідж сучасного педагога. 2022. № 1 (202). С. 5–10. DOI: 10.33272/2522-9729-2022-1(202)-5-10.