Український державний університет науки і технологій; Університет Аалто Гельсінкі, Фінляндія
UKR: У зв’язку з низькою стійкістю трубного інструменту виникла необхідність в удосконаленні зміцнюючих технологій трубного інструменту, оптимізації режимів таких технологій, розробці нових методів зміцнення з використанням нових матеріалів, покрить і нанотехнологій. Проведення комбінованої обробки матричних кілець, роликів, опорних планок станів ХПТР, яка включає азотування з наступним осадженням керамічних покриттів в єдиному технологічному процесі з використанням ДВДР в вакуумно-дугових установках типу «Булат» (ННЦ ХФТІ) значно підвищує стійкість інструменту внаслідок високих показників поверхневої твердості. Проведення хіміко-термічної обробки після загартування з відпуском інструментальної сталі 4Х5МФ1С (іонного азотування в плазмі ДВДР), а також нанесення зносостійких покрить TiN, TiZrN, NbN, TiZrN/NbN, TiN/СrN на робочі поверхні інструменту значно на 30-40% збільшує експлуатаційні властивості інструменту і термін його експлуатації, а також якість його поверхні, що значно збільшує якість внутрішньої поверхні корозійностійких труб.
Л. Кривчик: ORCID 0000-0002-7769-3808; Т. Хохлова: ORCID 0000-0002-6683-4572; Л. Дейнеко: ORCID 0000-0002-1177-3055; В. Пінчук: ORCID 0000-0001-8257-9252
інструментальні сталі, трубний інструмент, твердість, міцність, зносостійкість, процес ХПТР, іонне азотування, хіміко-термічна обробка, КМТОМ
Кривчик Л. С., Хохлова Т. С., Дейнеко Л. М., Пінчук В. Л., Столбовий В. О. Зміцнення трубного інструменту шляхом проведення комбінованої обробки – іонного азотування з нанесенням зносостійких покриттів. Інноваційні технології в науці та освіті. Європейський досвід : матеріали ІV Міжнар. конф. (Гельсінкі, 6–8 грудня, 2021 р.). Дніпро-Гельсінкі, 2021. С. 186–199.