Problems of Providing International Railway Transport

Український державний університет залізничного транспорту, Харків
ENG: Due to its geographic location and developed transport infrastructure, Ukraine has a significant potential in the development of cargo transportation, primarily in international traffic, in particular as a transistor country in the logistics chain of trade between Asia and Europe. The possibilities of railway transport for the organization of transportation between the countries of the European Union and Ukraine are not used to the full extent, since there is a number of technical reasons of the transport systems incompatibility between Ukraine and European countries. In the course of the research, methods of analysis and synthesis were used to study prospects of the European and domestic system of international railway transportations, the experience of creating, operating and optimizing these systems. To compare the above mentioned options, the authors developed a model for predicting and assessing the efficiency of railway transport from the border of one state to the border of the other one.
UKR: Завдяки своєму географічному розташуванню і розвинутій транспортній інфраструктурі Україна має значний потенціал у розвитку вантажних перевезень, насамперед у міжнародному сполученні, зокрема як транзитна країна у логістичному ланцюжку торгівлі між Азією та Європою. Можливості залізничного транспорту для організації перевезень між країнами Європейського Союзу та України не використовуються в повному обсязі, оскільки існує ряд технічних причин несумісності транспортних систем між Україною та європейськими країнами. У ході дослідження були використані методи аналізу та синтезу для вивчення перспектив європейської та вітчизняної системи міжнародних залізничних перевезень, досвіду створення, експлуатації та оптимізації цих систем. Для порівняння варіантів автори розробили модель прогнозування та оцінки ефективності залізничного транспорту від кордону однієї держави до кордону іншої.
RUS: Благодаря своему географическому положению и развитой транспортной инфраструктуре, Украина обладает значительным потенциалом в развитии грузоперевозок, прежде всего в международном сообщении, в частности в качестве транзитной страны в логистической цепочке торговли между Азией и Европой. Возможности железнодорожного транспорта для организации перевозок между странами Евросоюза и Украиной используются не в полной мере, поскольку существует ряд технических причин несовместимости транспортных систем между Украиной и европейскими странами. В ходе исследования были использованы методы анализа и синтеза для изучения перспектив европейской и отечественной системы международных железнодорожных перевозок, опыта создания, эксплуатации и оптимизации этих систем. Для сравнения вариантов авторы разработали модель для прогнозирования и оценки эффективности железнодорожного транспорта от границы одного государства до границы другого.
M. Kurhan: ORCID 0000-0002-8182-7709, D. Kurhan: ORCID 0000-0002-9448-5269
the possibility of rail transport, the organization of transportation, international rail transportation, можливості залізничного транспорту, організація перевезень, міжнародні залізничні перевезення, возможности железнодорожного транспорта, организация перевозок, международные железнодорожные перевозки, КПБД, КККГ
Kurhan, M. B. Problems of Providing International Railway Transport [Electronic resource] / M. B. Kurhan, D. M. Kurhan // MATEC Web of Conferences. – 2018. – Vol. 230 : 7th International Scientific Conference “Reliability and Durability of Railway Transport Engineering Structures and Buildings” (Transbud-2018), Kharkiv, Ukraine, November 14–16, 2018. – Access Mode: https://www.matec-conferences.org/articles/matecconf/pdf/2018/89/matecconf_transbud2018_01007.pdf (04.01.2019). – doi:10.1051/matecconf/201823001007.